Babôčka pávooká

Chov motýľa Babôčka pávooká - Aglais io

Motýľ z čeľade babôčkovitých - Nymphalidae. Ide o jedného z najnámejšieho a najkrajšieho motýľa Európy.

Motýľ má rozpätie krídel 5 až 6 centimetrov. Krídla má červenohnedé a nápadnou kresbou falošných očí. Dospelé motýle prijímajú tekutú potravu - prevažne z kvetov alebo zrejúceho ovocia. V zajatí sa dajú kŕmiť aj s vodou zriedenou s cukrom alebo medom, ktorou navlhčíme vatový tampón alebo papierovú servítku, z ktorej motýle pijú. Nikdy nenechávame motýľom tekutinu v miske, pretože by do nej motýle spadli a utopili by sa. Motýle v zajatí držíme ideálne v sieťovinových klietkach. Minimálne rozmery sú 40x40x60 centimetrov. Môžu sa držať krátkodobo aj v menších zariadeniach, hlavne ak sa ich chystáme vypustiť do voľnej prírody. Motýľom môžeme do klietky umiestniť vetvičku žihľavy, na ktorú budú klásť vajíčka. Vajíčka sú zelené a väčšinou sú na liste žihľavy v skupinkách po niekoľko 100 kusov. V chove je ideálne tržať menší počet jedincov, prilibžne v desiatkach kusov, pretože húsenice sú v neskoršom štádiu náročné na objem zožratej potravy.

Štádium vajíčka trvá 7 až 10 dní. Húsenice sú po vyliahnutí zelené, neskôr po prvom zvleku až do dospelosti sú čierne a tŕnité. Tesne pred kuklením dosahujú veľkosť približne 5 centimetrov. Húsenice žijú v spoločnom hniezde, upradenom z vlákna podobného pavučine. Húsenice po prvom zvleku chováme vo vzdušných a dobre vetraných zariadeniach, do ktorých im vkladáme celé žihľavy v pohári s vodou, pričom hrdlo pohára musíme utesniť, aby sa húsenice neutopili. Štádium húsenice trvá približne 3-4 týždne (podľa teploty a podmienok). Pred kuklením sa húsenice zavesia dolu hlavou a za pár hodín sa zmenia na kuklu zelenkavej farby.

Kukla je pohyblivá a štádium kukly trvá približne týždeň až 10 dní. Kukly umiestnime do klietky, aby motýľ po vykuklení mohol bez problémov vyliezť po stene klietky, kde sa zavesí a vystrie krídla. Kukly pred vykuklením motýľa stmavnú a často je možné vidieť cez kuklu aj kresbu krídel. Motýle maju po vykuklení krídla mäkké a skrčené. Celý proces vystierania krídel trvá približne polhodinu a ak motýľ nevystrie ihneď krídla po vykuklení, tak neskôr po stvrdnutí krídel sa mu ich už nepodarí vystrieť a nebude schopný lietať. 

Motýľ nie je náročný na chov a je ideálny aj pre deti, ktoré zaujíma príroda alebo motýle. Chovný materiál nájdete aj v našej ponuke. Ak chcete po vypustení motýľov motýle udržať vo vašej záhrade, ideálne bude ak im necháte rásť žihľavu na slnečných miestach a zasadíte medonosné kvety, napríklad budleju alebo echinaceu.

Späť na menu Chov hmyzu

 

NWNiMG