Lišaj lipový

Chov motýľa Lišaj lipový - Mimas tiliae

Nočný motýľ z čeľade lišajovité - Sphingidae. 

Motýľ má rozpätie krídel 6 až 8 centimetrov, samička je väčšia a mohutnejšia. Kresba je premenlivá, prevažne svetlohnedá s tmavšími škvrnami. Krídla sú vykrojené, napodobňujúce suchý list. Motýľ v dospelosti neprijíma potravu, pretože nemá tráviace ústrojenstvo a po vyliahnutí žije iba niekoľko dní. Motýľ sa na Slovensku vyskytuje od apríla do júna v prvej generácii a potom ešte čiastočne v druhej v auguste.

Motýle v zajatí držíme ideálne v sieťovinových klietkach. Minimálne rozmery sú 40x40x60 centimetrov. Môžu sa držať krátkodobo aj v menších zariadeniach, hlavne ak sa ich chystáme vypustiť do voľnej prírody. Motýľom môžeme do klietky umiestniť vetvičku lipy, na ktorú budú klásť vajíčka a ktorá podporí párenie.

Húsenice sú po vyliahnutí zelené a na zadnej časti majú roh, typický pre húsenice lišajov. Kŕmna rastlina je idálne lipa, prijímajú údajne aj iné druhy drevín. Húsenice spočiatku chováme v plastových boxoch, kde im stačí ako potrava lístie lipy, neskôr húsenice po treťom zvleku chováme vo vzdušných a dobre vetraných zariadeniach, do ktorých im vkladáme celé vetvičky lipy v pohári s vodou, pričom hrdlo pohára musíme utesniť, aby sa húsenice neutopili. Tesne pred kuklením dosahujú veľkosť približne 7 centimetrov. Štádium húsenice trvá približne 4-5 týždňov (podľa teploty a podmienok). Pred kuklením sa húsenice rozlezú po chovnom zariadení a začnú si hľadať miesto pre kuklenie. Húsenice sa v prírode kuklia v zemi. V zajatí ich stačí umiestniť do nádoby s natrhaným papierovým obrúskom, kde si vytvoria komôrku v ktorej sa za pár dní zmenia na kuklu. Ideálne je umiesťňovať kukliace sa húsenice samostatne, aby sa nerušili. Ďalšia možnosť je umiestniť húsenicu pred zakuklením do rolky papiera zahnutej na oboch stranách s priemerom približne 2-3 centimetre a dĺžkou približne 10-15 centimetrov, v ktorej sa húsenica zakuklí. Húsenice pred kuklením, ani po zakuklení niekoľko dní nevyrušujeme, mohlo by to prerušiť priebeh kuklenia a húsenica by uhynula.

Z kukiel sa niekedy vyliahne druhá generácia v lete toho istého roka, prípadne prezimuje a motýľ sa vyliahne na ďalší rok v apríli alebo máji. Kukly necháme prezimovať v krabici spolu s vlhkým materiálom (papierové obrúsky, mach, kokosový substrát a podobne). Treba dať pozor na škodcov a plesne a tiež aby kukla nevyschla. Kuklu zimujeme podľa vonkajších teplôt napríklad na krytej časti balkóna, prípadne aj v chladničke. Prezimovanie v izbových teplotách by spôsobilo predčasné liahnutie motýľov počas zimy. Kukly pred vyliahnutím motýľov umiestnime do klietky, aby motýľ po vykuklení mohol bez problémov vyliezť po stene klietky, kde sa zavesí a vystrie krídla. Motýle maju po vykuklení krídla mäkké a skrčené. Celý proces vystierania krídel trvá približne polhodinu a ak motýľ nevystrie ihneď krídla po vykuklení, tak neskôr po stvrdnutí krídel sa mu ich už nepodarí vystrieť a nebude schopný lietať, preto motýle počas vystierania a sušenia krídel nevyrušujeme. 

Motýľ nie je náročný na chov a je ideálny aj pre deti, ktoré zaujíma príroda alebo motýle. Chovný materiál nájdete aj v našej ponuke.

Späť na menu Chov hmyzu

 

OWY1ZjVkZ