Listovka filipínska - Phyllium philippinicum pochádza z Filipín a samice dorastajú do cca 8 cm, samci sú o niečo menší štíhlejší.a okrídlený. Listovky sú hmyz pripomínajúci svojim vzhľadom lístie.
Listovky sú po vyliahnutí tmavej farby s bielymi znakmi veľké asi 1 cm. Po čase, keďzačnú prijímať potravu zmenia farbu na zelenú a táto farba im už zostane až do dospelosti.
Mladé jedince sa nazývajú nymfy a označujú sa L1, L2 atď. podľa jednotlivých zvlekov. Po dospelosť sa niekoľko krát zvliekajú, kedy sa zavesia dole hlavou a zlvečú sa zo starej tesnej kože.
Niekedy sa pri nízkej vlhkosti stane, že listovka príde o nohu. Tá jej ale počas ďalších zvlekov postupne dorastie. Nymfy sú neokrídlené a dospelé jedince majú buď krídla (samci), alebo samice pozostatky krídel, ktorými napodobňujú lístie so žilnatinou.
Zariadenie pre chov je ideálne terárium / insektárium orientované na výšku s rozmermi približne 15 x 15 x 25 cm. Pre mladé jedince stačí aj menšie. Základ je, aby mali listovky dostatok miesta na zvliekanie a odporúča sa mať výšku zariadenia aspon 2,5-násobok jedinca v dospelosti. Na dno postačuje papierový obrúsok a pohár s vodou, do ktorého umiestnime potravu - vetvy s lístím ostružín, malín alebo černíc. Veko pohára je ideálne zakryť, aby sa v ňom mladé listovky neutopili, napríklad vekom s vytvorenými dierami pre konáre.
Potrava pre listovky je, ako už bolo spomenuté, lístie ostružín, malín a černíc, pretože táto je zelená po celý rok a lístie nájdeme aj v zime na chránených miestach neopadané a stále zelené. Do pohára listovkám vkladáme celé vetvičky dlhé až po strop chovného zariadenia. Rosiť zariadenie stačí raz za jeden alebo dva dni rozprašovačom s odstátou vodou.
Po dosiahnutí dospelosti samice listoviek začnú klásť vajcia voľne v teráriu približne po mesiaci od posledného zvleku. Pre rozmnožovanie im samca netreba, hoci sa v niektorých chovoch vyskytuje. V prípade chovu bez samcov ide o partenogenetické rozmnožnovanie, kedy samica kladie neoplodnené vajcia, z ktorých sa liahnu opäť iba samice.
Vajcia sú oválne a sivé. Inkubačná doba trvá asi 4 až 5 mesiacov. Vajcia inkubujeme v nádobe pri vlhkosti 70-90% položené na papierovom obrúsku, piesku, vermikulite a podobne, pričom treba dávať pozor na plesne a zároveň aby vajcia nevyschli. Po vyliahnutí sú nymfy veľmi pohyblivé a často dlho chodia po chovnom zariadení a neprijímajú potravu aj niekoľko dní, ale pijú iba vodu zo stien terária.
Chovný materiál nájdete v našej ponuke tu.
Všeobecný podrobnejší článok o chove pakobyliek a listoviek nájdete v tomto odkaze.